ipad air 2024

Apple prezentuje: iPad Air 2024. Po raz pierwszy w dwóch rozmiarach

We wtorek odbył się pierwszy w tym roku Apple Event, podczas którego zaprezentowano dwa iPady Air – mniejszy (11″) i większy (13″).

To już 6. generacja iPada Air – tabletu z wyższej półki niż iPad podstawowy. Po raz pierwszy w historii model Air doczekał się dwóch rozmiarów (na wzór serii Pro, która od początku swego istnienia oferowała tablety w dwóch rozmiarach).

Fot. Apple

iPad Air 2024 – nowości oraz różnice między rozmiarami

Apple iPad Air 2024 jest dostępny w wersji 11- i 13-calowej. Poza wielkością ekranu i obudowy, obie wersje różnią się tylko dwoma elementami. Większy iPad Air (13″) posiada nieco jaśniejszy wyświetlacz (600 vs. 500 nitów) i minimalnie lepsze głośniki (według Apple oferują 2x mocniejsze basy). Pozostałe parametry są identyczne dla obu modeli.

Zmian w porównaniu ze starszym Air’em jest niewiele, jednak są one zauważalne i mogą wpłynąć na komfort użytkowania. Oto najważniejsze nowości względem poprzedniego iPada Air:

  • mocniejszy procesor Apple M2 (zamiast M1),
  • 4 wersje pamięciowe (128, 256, 512 GB, 1 TB),
  • przednia kamerka umieszczona na dłuższym boku (w pozycji horyzontalnej – dla lepszego nagrywania),
  • nowszy standard Wi-Fi 6E,
  • współpraca z Apple Pencil Pro,
  • lepszy tryb HDR 4 do robienia zdjęć.

Identyczne wymiary nowego iPada Air w wersji 11-calowej oraz iPada Air poprzedniej generacji (10,9″) pozwalają sądzić, że jest to ta sama obudowa i wyświetlacz, wzbogacone tylko dodatkowymi funkcjami.

Zaznaczmy, że nowe iPady Air w wersji Cellular nie posiadają już szufladki do umieszczenia fizycznej karty SIM. Odtąd korzystanie z danych komórkowych na iPadzie Air Cellular jest możliwe wyłącznie za pośrednictwem technologii eSIM.

Nowe iPady Air są dostępne w 4 kolorach: niebieskim, fioletowym, gwiezdna szarość, księżycowa poświata.

Ile kosztuje nowy iPad?

Oba iPady Air 2024 (6. generacji) są już dostępne w oficjalnym sklepie Apple. W przypadku mniejszego tabletu iPad Air 2024, cena bazowej wersji (Wi-Fi, 128 GB) wynosi 2999 zł. Cena większego modelu w bazowej konfiguracji wynosi 3999 zł. Za najdroższą konfigurację iPada Air 6-gen trzeba zapłacić 7299 zł (13 cali, Wi-Fi + Cellular, 1 TB pamięci).