Apple prezentuje: nowe iPady Pro z ekranem OLED

Majowy Apple Event był też okazją do prezentacji nowych iPadów Pro. Profesjonalne tablety od Apple ukazały się jak zawsze w dwóch rozmiarach, ale po raz pierwszy w historii otrzymały wyświetlacze OLED.

Oprócz premierowych iPadów Air 6. generacji (wydanych po raz pierwszy w dwóch rozmiarach), firma Apple zaprezentowała nowe iPady Pro – 11 i 13 cali. Tym samym iPad Pro 13″ to obecnie największy tablet w katalogu Apple. Nawet porównywalny iPad Air 13″ jest od niego minimalnie mniejszy, ponieważ ma przekątną 12,9 cala.

Tandemowy ekran OLED

Nowe iPady Pro to pierwsze tablety w historii Apple, które zostały wyposażone w ekran OLED, nazwany przez Apple jako Ultra Retina XDR. Poprzednie iPady Pro posiadały matryce IPS, wykonane w technologii mini-LED. Co więcej, ekran OLED w nowych iPadach jest tandemowy, co oznacza, że w praktyce składa się z dwóch nałożonych na siebie paneli. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie wysokiej jasności ekranu: 1000 nitów w trybie SDR i HDR oraz szczytowo 1600 nitów w trybie HDR.

Poza tym iPad Pro obsługuje technologię ProMotion (odświeżanie ekranu od 10 do 120 Hz), natomiast modele z pamięcią 1 i 2 TB są również dostępne w wariancie z nanostrukturalnym szkłem na wyświetlaczu. Szkło nanostrukturalne zachowuje błyszczącą matrycę, więc kolory są dobrze odwzorowane, lecz jednocześnie redukuje refleksy świetlne.

Fot. Apple

Nowy układ M4

Nie tylko ekrany OLED są nowością w nowych iPadach. Równie ważnym elementem są nowe procesory Apple M4. Układ M4 został wykonany w 3-nanometrowej technologii, dzięki czemu iPad Pro ma być jeszcze bardziej energooszczędny. W materiałach prasowych Apple kolejny raz porównuje wydajność nowego czipu do wydajności przeciętnego procesora w lekkim laptopie PC. Zgodnie z tymi deklaracjami, iPad z czipem M4 zapewni tę samą wydajność, zużywając tylko 1/4 swojej mocy.

Układ Apple M4 otrzyma zarówno mniejszy iPad Pro 11″, jak i większy iPad Pro 13″. Jedyne różnice między mniejszym i większym modelem dotyczą wielkości ekranu, obudowy oraz baterii. Mimo różnic w pojemności baterii, czas działania obu urządzeń ma być porównywalny.

iPad Pro 2024 – dwa kolory, cztery wersje pamięciowe

Profesjonalne iPady będą dostępne tylko w dwóch kolorach: srebrnym i czarnym (gwiezdna czerń). Do wyboru są 4 wersje pamięciowe: 256 GB, 512 GB, 1 TB oraz 2 TB. Warto pamiętać, że tablety w wersji Cellular nie posiadają już szufladki na fizyczną kartę SIM. Od tej pory obsługa danych komórkowych odbywa się z wykorzystaniem wirtualnych kart eSIM.

Wszystkie nowe iPady można zamawiać w sklepie Apple od 7 maja br. Oficjalna sprzedaż rozpoczyna się 15 maja. Za najtańszą wersję 11-calowego iPada Pro (256 GB, Wi-Fi) trzeba zapłacić 5299 zł. Z kolei większy iPad Pro 13″ (w konfiguracji 256 GB, Wi-Fi) kosztuje 6999 zł.