Apple wypuszcza ważną poprawkę dla iOS 17.5

Firma Apple wypuściła poprawkę, która naprawia problem pojawiania się w galerii usuniętych dawniej zdjęć. Zabrakło jednak oficjalnego oświadczenia w tej sprawie.

Poważny błąd naprawiony

Poprawka 17.5.1 została udostępniona dokładnie tydzień po premierze wersji 17.5. Przypomnijmy, że system iOS 17.5 zawierał poważny błąd, który objawiał się przywracaniem do galerii usuniętych już kiedyś zdjęć. Użytkownicy skarżyli się, że widzą w galerii zdjęcia, które usunęli nawet wiele lat temu.

W poniedziałek, 20 maja br. Apple wypuściło poprawkę 17.5.1, która naprawia wspomniany błąd. Aktualizacja ma zastosowanie zarówno do systemów iOS, jak i iPadOS. Oto notka, którą Apple udostępniło wraz z aktualizacją:

To uaktualnienie zawiera ważne poprawki błędów, a także rozwiązuje sporadyczny problem, który powodował, że zdjęcia z uszkodzoną bazą danych mogły ponownie pojawiać się w bibliotece aplikacji Zdjęcia, nawet jeśli zostały usunięte.

Brak oficjalnego oświadczenia

Apple nie wystosowało osobnego komunikatu, który wyjaśniałby okoliczności powstania błędu. W sieci nie brakuje komentarzy osób, które domagają się wyjaśnień, co dzieje się z usuniętymi zdjęciami.

W albumie „Ostatnio usunięte”, do którego trafiają świeżo usunięte zdjęcia, widnieje informacja o trwałym usuwaniu zdjęć:

Na zdjęciach i wideo widoczna jest liczba dni pozostałych do ich usunięcia. Po upływie tego czasu rzeczy zostaną trwale usunięte. Może to zająć do 40 dni.

Jednak ostatni błąd sugeruje, że nawet usunięte zdjęcia mogą być przechowywane w pamięci urządzenia. Teoretycznie istnieje możliwość odzyskania zdjęć nawet po ich „trwałym” usunięciu, przynajmniej przez jakiś czas. Zajmują się tym profesjonalne firmy. W normalnej sytuacji zdjęcia nie powinny być dostępne dla użytkownika.

Wkrótce prezentacja iOS 18

Już za kilka tygodni, podczas konferencji WWDC 2024 (w dniach 10-14 czerwca) odbędzie się oficjalna prezentacja systemu iOS 18. System trafi na kompatybilne urządzenia prawdopodobnie we wrześniu br. Równocześnie ukażą się pozostałe systemy Apple, m.in. iPadOS, macOS i watchOS.