Nowy iPad Air i Pro bez ładowarek w zestawie

Apple kontynuuje trend niedodawania ładowarek do swoich urządzeń. W pudełku z nowym iPadem Air oraz iPadem Pro nie znajdziemy już kostki ładującej.

W tym roku mijają 4 lata, odkąd Apple postanowiło nie dodawać ładowarek do zestawu z nowymi iPhone’ami. Każdy, kto w 2020 roku kupił iPhone’a 12 (oraz kolejne modele w kolejnych latach) nie miał co liczyć na znalezienie ładowarki w pudełku. Ostatnim telefonem z ładowarką w zestawie był iPhone 11 z 2019 roku, jednak nowsza parta tych modeli z 2020 r. również nie miała już ładowarek. Telefony bez ładowarek można było poznać po płaskim opakowaniu, mierzącym zaledwie kilka centymetrów.

Brak ładowarki tylko w UE i UK

Od teraz los iPhone’ów podzielą iPady. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie sklepu Apple, nowy iPad Air M2 oraz iPad Pro M4 nie będą zawierały w zestawie ładowarki. W pudełku znajdzie się sam tablet oraz kabel ładujący USB-C. Oznacza to, że użytkownicy będą musieli korzystać z posiadanych już ładowarek lub zakupić nowe.

Co ważne, nowy zwyczaj niedołączania ładowarek do tabletów będzie obowiązywał wyłącznie na terenie Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii. Klienci z pozostałych regionów świata nadal otrzymają w pudełku ładowarkę. Trudno stwierdzić, jaki jest powód takich działań. Unia Europejska ujednoliciła co prawda standard wtyków ładujących, ale jak dotąd nie wszedł żaden przepis, który wprowadza ograniczenia w dodawaniu ładowarek do urządzeń.

Źródło: Apple

Rzekoma troska o środowisko

Oficjalnym powodem zaprzestania sprzedaży smartfonów z ładowarkami była troska o środowisko. Owszem, przeciętny statek czy samolot może zabrać na pokład dwa razy więcej urządzeń niż wcześniej. Jednak osoby, które nie posiadają kompatybilnej ładowarki, w dalszym ciągu muszą dokupić ją osobno, czyli de facto wygenerują więcej odpadów. A jeśli chcą kupić oryginalną ładowarkę, to w oryginalnym sklepie Apple zapłacą za nią aż 119 złotych.

Czy podobny los czeka nową serię podstawowych iPadów oraz iPadów mini? Wkrótce się przekonamy.